• By -

Pozor na řeč těla v zahraničí

  • Posted on
  • Posted in Byznys

Pokud podnikáte a plánujete expandovat také na zahraniční trh, určitě byste se měli zajímat o řeč těla napříč kulturami. To platí zvláště v případě, že hledáte obchodní partnery mimo Evropu. Ovšem i v různých zemích Evropy mohou platit zcela odlišná pravidla. Pojďme se zaměřit na určitá gesta.
 stisk ruky
Podávání rukou.
V některých zemích jako například v Anglii, Německu, USA a novém Zélandě se používá toto gesto při setkávání a loučení. Tento rituál není nutný, pokud se lidé znají. Ve většině evropských státech je ovšem podávání rukou běžné i mezi lidmi, kteří se znají. V Indii a na středním východě se můžete setkat s tím, že osoby mohou pokračovat v držení rukou, i když potřesení už skončilo. Naproti tomu například v Japonsku, Číně a Koreji je tento typ kontaktu považován za neslušný a lidé se uklánějí. Úklon představuje respekt vůči druhé osobě.
 
Líbání a objímání
Toto je pro mnohé Čechy trochu dilema. Například v jižní Evropě je běžné líbání i objímání jak mezi muži, tak mezi ženami. Stejně tak se stává populární v USA. V Nizozemí, Švýcarsku, Francii líbají ženy muže i ženy, muži spíše jen potřesou rukou. V Anglii není líbání obvyklé, na středním východě je zcela nevhodné. Například v Turecku je ovšem velmi rozšířené a to i mezi muži, kteří se nesetkali poprvé, proto by Vás nemělo překvapit, když Vás turecký protějšek při druhém setkání políbí na tvář.
 zavolej mi
Gesta
Například kývání hlavou pro většinu světa znamená ano, ale v Bulharsku je to ne. V Japonsku to znamená spíše – rozumím nebo pokračujte, není to vyjádřením tradičního souhlasu. Gesto nula ve většině evropských zemí znamená OK, ve Francii a Belgii je to ovšem nula, v Japonsku se jedná o symbol pro peníze a pozor v Turecku je to urážlivé gesto, v Řecku pak vyjádření homosexuality. Palec nahoru znamená v Evropě, Egyptě, Izraeli OK, v Brazílii děkuji, ale v Íránu je to vnímáno jako velmi neslušné gesto.
 
Doteky
V některých zemích se velmi neradi lidé dotýkají (Anglie, Německo, USA, Austrálie, Japonsko, Severní Evropa), někde doteky představují skvělý prostředek k posílení vztahů (Španělsko, Indie, Irán, Francie, Turecko, Řecko, Arábie, Itálie).

Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP