• By -

Může se to hodit

  • Posted on
  • Posted in Zboží

Vždy je dobré, když se dozvíme něco nového, nebo si osvěžíme v paměti věci, na které jsme už zapomněli. Filc, korek, flauš prima-obchod.cz jsou zajímavé, méně komerční produkty, které stojí za zmínku.
Filc je pro většinu z nás spojený se šitím a se zednickými pracemi, ale moc toho o něm nevíme. Slovo filc pochází z němčiny a je to plsť, tedy plošná textilie se vzájemně zaklesnutými vlákny.
Pokud chceme z ovčího rouna prolnutím a propojením vytvořit textilii, můžeme to provést dvěma způsoby:použití plsti (filcu)
• valchováním
• vpichováním
Valchovaná plsť se vyrábí tak, že do vlákenného rouna napouštíme páru anebo lijeme horkou vodu, až má rouno určitou vlhkost a teplotu a potom ho musíme ručně nebo strojově na válcovém nebo plotýnkovém stroji valchovat (třít pod tlakem). Valchování se nejčastěji provádí v alkalickém prostředí za pomoci mýdla a uhličitanu sodného.
Vpichovaná plsť se dělá plstící jehlou, která se vpichuje do rouna, svou konstrukcí zachytává a protahuje vlákna, až se vzájemně zauzlí a plsť se ještě může dokončit párou.korkový dub
Dříve se valchované textilie používaly na stejnokroje například pro lesníky a armádu. Dnes se plstí na výrobu klobouků, suken na kulečník a na dekorace.
Korek je kůra korkového dubu. Je to ceněná surovina hlavně pro výrobu zátek. Z korku, který se takto neuplatní, se spolu s příměsí bavlny a polyesteru vyrábí korková látka. Ta působí velice lehce a příjemně na dotek a má originální vzhled. Z korkové látky se šijí dekorace, prostírání, podložky, tašky, obaly atd.
Flauš je tkanina z mykané vlny s vlasovým povrchem měkčeným https://support.mozilla.org/cs/kb/cookies-informace-ktere-si-weby-ukladaji-do-vaseho česáním za mokra. Vyrábí se vzájemným protkáváním dvou osnov nebo dvou útků nad sebou. Vyčnívající vlákna se ukládají a fixují jedním směrem na ploše tkaniny za mokra a opět je to metoda valchování.
Takto vyrobené tkaniny našly využití v šití teplých a pevných kabátů, sukní a ve výrobě potahů na kulečníkový stůl. Přídavkem kašmíru se snižuje váha a zvyšuje hřejivost. Polyesterem se zase snižuje mačkavost a cena.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP