• By -

Kolik zájmových kroužků je pro dítě tak akorát?

  • Posted on
  • Posted in Děti

Žijeme v době, kdy jsou možnosti nezměrné a rodiče s dětmi mohou vymýšlet různé výplně volného času, například zájmovými kroužky, které mohou naše děti pravidelně navštěvovat.

dítě s věží z kostek

Děti si můžeme rozdělit do 4 kategorií:

 

·         do 3 let

·         do 6 let

·         do 12 let

·         nad 12 let

Menší děti do věku 3 let budou pravděpodobně navštěvovat kroužek v doprovodu alespoň jednoho svého rodiče. Existují různé kroužky pro takto malé děti: pohybové, plavání, cvičení s maminkami, výtvarné, hudební. Jak říkáme, většinou za doprovodu alespoň jednoho z rodičů. Tady se počítá s tím, že jsme s dítětem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu doma a toto jsou jen další naše společné aktivity, kterými můžeme vyplnit náš společný čas. Myslíme si, že pokud zvolíme rozumné časy, dítě může navštěvovat klidně i 3 přibližně hodinové kroužky. Pro rodiče na rodičovské dovolené je to i příjemná chvíle, kdy se pravidelně setkávají s jinými rodiči a často si mezi nimi najdou i trvalé přátele. Pro děti jsou to zase momenty první socializace a navazování prvních společenských kontaktů. Tato aktivita je prospěšná pro celou rodinu a dítě nějak výrazně nezatěžuje.

Pak tu máme kategorii školáčků od 3 do 6 let. Tato kategorie je už riziková. Velmi často se jedná o potomky, kteří začínají ve svých 3 letech navštěvovat školkové zařízení. Rodiče jsou nadšení a přehnaně motivování a hned zapisují své malé děti do nejrůznějších kroužků – plavání, tanečky, kutílek, angličtina, logopedie a mnoho dalšího. Tady si musíme nejdříve uvědomit, že dítě, které nastupuje poprvé do školky, už jen samotným nástupem do tohoto vzdělávacího zařízení absolvuje kroužek 5x týdně. Je to něco nového, nepoznaného a náročného. Doporučujeme tedy nechat první půl rok naše dětičky vydechnout a rozhodně jim žádný zájmový kroužek nehledat a nepřihlašovat je tam. V pololetí sami uvidíte, jak na tom dítě je, zda se dobře adaptovalo a pak doporučujeme vybrat 1 zájmový kroužek podle oblíbené aktivity Vašeho dítěte na zkoušku.
přátelství dětí

Uvědomme si, že ve školkách mají naše děti organizovanou zábavu od rána až do odpoledne a raději by po té trávily aktivní čas s námi a ne s další paní učitelkou. Každopádně pro rozvoj jsou tyto volnočasové aktivity (hudba, tanec, malování, sport, plavání, jazyky, aj.) důležité, takže dítěti můžete poté 1 až 2 kroužky vybrat. Větším množstvím byste ho už přetěžovali, zatěžovali a omezovali.

To samé platí pro žáky 1. – 5. tříd. Ve škole mají dost svých povinností, i oddechovějších předmětů (výtvarka, tělocvik, dílny, aj.), že není důvod na ně navalovat další povinnosti a aktivity po výuce. V tomto věku se ale děti začínají více profilovat, už doopravdy vidíme, co je baví a co jim jde, proto volíme takové kroužky, které mohou pomoct s jejich rozvojem. Opět doporučujeme maximálně 2 kroužky.

Od 6. třídy základní školy už by dítě mohlo samo rozhodovat o tom, zda a na jaké kroužky bude chodit. Zeptejme se našich dětí, co si doopravdy přejí a pomozte je správně nasměrovat.


Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP