• By -

Jak se stát IT odborníkem

  • Posted on
  • Posted in IT

Moderní technologie se neustále vyvíjí a zlepšují. Na trhu práce je mnoho volných míst, kde je třeba zkušený „ajťák“. Lze říci, že téměř všechny firmy fungují na základě informačních technologií. Aby jejich firemní technika mohla bezproblémově fungovat, je třeba, aby ji někdo spravoval a opravoval. Vhodných kandidátů k plnění této pracovní činnosti je málo. Je třeba nabírat nové zaměstnance, ale co dělat v případě, že chcete změnit svůj obor, a skočit po takových nabídkách? Máte-li zájem jít pracovat do tohoto odvětví, ale nemáte potřebné zkušenosti, tento článek je přesně pro vás!
 pracující programátor

V jaké sféře chcete pracovat?

Ze začátku je nutné si ujasnit, že obor IT, tedy Informační Technologie, je velmi rozsáhlý. Mnoho lidí si pod označením „ajťák“ představí mladého programátora, co veškerý svůj čas tráví za klávesnicí počítače, do kterého horlivě buší dlouhé a složité kódy. Tak to rozhodně není. Člověk pracující v této branži může být třeba webdesigner, který se stará o působivé vzhledy webových stránek svých klientů. Mimo jiné se sem může přiřadit i někdo, kdo dohlíží na hladký chod připojení k internetu celé firmy a lokálních serverů – tedy síťař. Jedinec, kterého zavoláte v případě jakékoliv drobné poruchy pracovní stanice je IT technik, co vám během pár chvilek zpátky oživí váš přístroj.
 firemní server
Doporučuji si vybrat jedno či dvě odvětví a těm se naplno věnovat. Chcete být programátor? Pak piště programy. Chcete být technik? Důvěrně se seznamte s „vnitřnostmi“ počítačů a softwarové problematiky a snažte se řešit záhady, proč to nefunguje, a jak to rychle vyřešit. Síťař to má trochu těžší – ten se musí naučit, jak zapojit kabeláže, síťové protokoly, infrastrukturu firmy atp.
 

Jaké máte předpoklady?

Je jasné, že například takový tvůrce softwaru musí mít především analytické a logické myšlení a zvládat trochu matematiky. Kvalitami IT technika, nicméně, musejí být znalosti ze světa fyziky a základů elektrotechniky. Musí mít povědomí o tom, co v počítači mění, opravuje a nastavuje. Vzhledem k tomu, že všechny informační technologie jsou postaveny na angličtině, je logické, že jedinec by měl zvládat mluvit, psát a hlavně rozumět tomuto jazyku.
 základní deska

Kdo vás může učit?

Možností, jak prohlubovat vědomosti o tomto oboru je mnoho. V případě mladých lidí se zde nabízí možnost studia na středních a vysokých školách. Střední školy nabízejí čtyřleté studium, kde se studenti učí jednotlivých odvětvím. Bohužel ze své zkušenosti mohu říci, že se jedná pouze o takový „náhled“ do tohoto světa technologií.
 
Osoba, která seriozně přemýšlí o změně svého zaměření na informační technologie by se měla o tyto věci zajímat ve svém volném čase, a věnovat jim svůj volný čas. Sledujte různé tutoriály na YouTube, udělejte si kurzy nebo se zeptejte svých známých nebo rodiny, jestli by vám nepomohli prohlubovat své znalosti a nevysvětlili by vám určité zádrhele.
 
Bude to chtít čas. Je nutné, abyste do věci byli zapáleni. Když se budete snažit, jednoho dne můžete vyrůst ze studenta na odborníka.

Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP