• By -

Informace na dlani

  • Posted on
  • Posted in Online

Sociální sítě se zdají být nevinné a užitečné, alespoň na první pohled. Zakládáme si je, abychom svým přátelům mohli ukázat své zážitky z dovolené, nebo abychom zůstali v kontaktu s těmi, které už nevídáme tak často, ale přesto chceme vědět, jak se jim daří. Dodávají nám pocit bezpečí a my tak ztrácíme obezřetnost a sdílíme informace, které by se sdělovat v tak velkém měřítku neměly. První varování přichází již při registraci, ale my jej slepě přehlížíme a mnohdy i směle obcházíme.
Přiznejme si to, kolik z nás si přečetl podmínky, které je nutné při registraci odsouhlasit, aby nám byl vytvořen profil, který používáme.
Různé sociální sítě
Jistě to nebude více jak jedno procento všech uživatelů. A přitom již při zakládání sdílíme jeden nevinný údaj o sobě a tím je datum narození. Pro větší pocit bezpečí přidáme i telefonní číslo a tím dáváme tyto informace všanc majiteli stránek, a vůbec nás nenapadne, že by mohly být zneužity. A to jsme teprve na začátku.
Profil již máme založený a můžeme směle využívat výhody, které nám nabízí. Něco tomu ale chybí. Máme zde fotku, jméno, datum narození, ale stránka nás přesto nabádá, abychom si vyplnili více informací s příslibem, že nám najde přátele, které možná známe, ale nevíme, že využívají tutéž stránku.
Lákavá nabídka toho, že bychom mohli najít spolužáka, kterého jsme od základní školy neviděli či bývalého kolegu, se nedá jen tak ignorovat a tak se pustíme do vyplňování a neuvědomujeme si, jak by naše bydliště, škola či práce mohly být zneužity. Přidáme pár fotek z posledního výletu a hned náš profil vypadá mnohem lépe. Ale nezapomněli jsme na něco?
Jednoduché přihlášení
Máme tam lidi, které opravdu známe, alespoň většinou, ovšem zkontrolovali jsme si dobře možnosti, kdo naše příspěvky může vidět? Dáváme si pozor, aby nikdo, kdo by neměl, nezjistil třeba to, jak jsme minulý víkend hýřili? Máme falešný pocit, že naše příspěvky jsou dobře chráněné a proto sdílíme bez ostychu vše, ať už je to cokoliv. A přitom při větší snaze lze tyto informace získat, při troše štěstí jen pro účely marketingových reklam.

Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP