• By -

Boty z 3D tiskárny

  • Posted on
  • Posted in IT

3D tisk se stává velmi zajímavou a celkem vyhledávanou technologií výroby tvarově velmi složitých předmětů. Mohou to být různé součástky strojů, prototypy výrobků, ale i docela obyčejné drobnosti. Tímto způsobem lze vytvořit například ozubené kolečko, ale také složitý model dopravního letadla.

To ovšem zdaleka není vše, co tato technologie umí a nabízí, dnes se začínají na veřejnosti objevovat první výrobky, které vzdáleně připomínají běžnou domácí i venkovní obuv.

3D tiskárna

Vytisknout například repliku známých nazouváků „Clogs“, by bylo docela snadné, ale to bychom možnosti 3D tisku skutečně podcenili. Jde tu totiž o to, že lze vytvořit obuv přímo každému na míru, a může například připomínat dnes docela rozšířené modely tzv. barefoot bot. Barefoot sází na nesmírné pohodlí při chůzi a tyto boty mají velmi tenkou podrážku a umožňuje došlap, jako kdybychom venku chodili bosí. Tím se mění celá dynamika pohybu, což má mimo jiné vliv na držení těla, páteř a klouby.

model ruky z 3D tiskárny

V 3D tiskárně lze zhotovit přesný model bot podle tvarové formy, která kopíruje vaše chodidlo, stačí k tomu mít potřebný podklad, tedy vaše nohy od kotníku dolů, aby bylo možno vytvořit jejich trojrozměrný obraz. Tiskárna pak tiskne boty jako jeden kus.

Revoluční TPE – první prototypy této obuvi se již ve světě objevily a byly vytištěny z materiálu, označovaného jako TPE. Jedná se o tzv. termoplastický elastomer, který se vyznačuje vysokou pevností a zároveň přizpůsobivostí a pružností, čímž získává požadovaný výrobek zajímavé vlastnosti. 

Někteří lidé tvrdí, že 3D tiskárny jsou doménou budoucnosti, a že bude možné si například vytisknout boty doma, aniž bychom museli objednávat obuv v obchodech a složitě si ji zkoušet a případně reklamovat. Možná, že se něčeho takového ještě dočkáme, a možná, že to bude mít i pozitivní efekt vzhledem k tomu, že je stále mezi lidmi mnoho defektů „ploché nohy“, zapříčiněných mimo jiné i nevhodnou obuví.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Previous Article
Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP