• By -

Úloha prarodičů v životě jejich vnoučat

  • Posted on
  • Posted in Děti

Názory na hlídání vnoučat se liší. Zatímco dříve byla pomoc prarodičů brána jako samozřejmost, nyní už starší generace myslí i na svůj odpočinek, a mnohdy hlídat vnoučata zkrátka nechtějí. Kdy je to v pořádku, a kdy už se jedná o sobeckost?

Mají prarodiče povinnost hlídat vnoučata?

Rozhodně ne! Nejsou to oni, kdo si je pořídili, a není tedy jejich povinností trávit s nimi svůj volný čas. Nenutili přece své děti, aby si pořizovali potomky. A jelikož si svoje děti vychovali, mají právo na trošku toho odpočinku, ať už ještě při práci, kdy jsou děti dospělé, nebo v důchodu. Stárnoucí tělo totiž onoho odpočinku potřebuje vícero, a život by určitě neměl být jen o práci, a péči o druhé.

dědeček s vnukem u moře

Kdy už se ale jedná o sobeckost, nebo pokrytectví?

Existují bohužel i takoví prarodiče, kteří vlastní děti dávali na hlídání a prázdniny neustále, a svá vnoučata hlídat nechtějí, protože mají přeci také nárok na odpočinek. Proč dávali děti na prázdniny? Přece museli chodit do práce, a také si trošku odpočinout. Tak to vnímali, když byli pouze rodiči. Když ale jejich děti vyrostly, a pořídily si vlastní děti, chtějí mít už klid, a s vnoučaty se pochlubí leda tak pomocí fotografií v mobilu, ačkoliv o ně pořádně zájem nejeví. Samozřejmě na to mají právo, ale není to už trošku pokrytecké? Sami pomoci využili, ale vlastním dětem nepomohou? I dnešní rodiče totiž musí chodit do práce, a také si chtějí odpočinout a tak by někdy pomoc uvítali. Takto však musí nahánět přesčasy, aby si zajistili volné prázdniny, a od svých rodičů pak obvykle slyší jen věty typu: „My to taky museli zvládnout.“ Ačkoliv oni tu pomoc měli.

babička s vnoučkem

Kdy se jedná o využívání?

Na druhé straně pak máme milující prarodiče, kteří by se pro své děti a vnoučata rozdali. Ti hlídají téměř pořád, a mnohdy zapomínají sami na sebe. Nejvtipnější je, když si jejich děti odjedou na dovolenou, a oni hlídají vnoučata, ačkoliv se sami nikam nedostanou. 

Jaké jsou další pro a proti?

Prarodiče jsou v životě dětí velmi důležití. Mnoho z nás si rádo vzpomene na prázdniny u prarodičů, kdy jim babička pekla buchty, a děda je bral na houby. Zatímco rodiče mají vychovávat, úkolem prarodičů je pak rozmazlování. Mohou také dítěti povídat historky ze svého mládí, což děti milují, a oni tak najdou věrné posluchače. Prarodiče by však neměli nahrazovat rodiče, a být s dětmi neustále, jinak by se na ně děti přestaly těšit. Pokud však onen prarodič zanedbával vlastní děti, a později jim nepomohl ani s těmi jejich, může se snadno stát, že na stáří zůstane sám, a nikdo se o něj nebude chtít postarat.

Theme BCF By aThemeArt - Proudly powered by WordPress .
BACK TO TOP